005.jpg

ОБЛИЧЧЯ ГЕРОЇВ-СУМЧАН

З 12 квітня стартував спільний соціальний проект Сумської міської ради та ТРК "Академ-ТВ" "Обличчя героїв-сумчан", присвячений 65-річчю Великої Перемоги.

Чи знають сьогоднішні сумчани про тих героїв, своїх земляків, які на фронтах Великої Вітчизняної та у тилу ворога наближали Великий День Перемоги? Чиї приклади мужності та ратної доблесті можуть слугувати взірцем для сьогоднішніх нащадків? Чиї імена фронтовиків незаслужено призабуті?

Пробудити пам'ять наших земляків, нагадати про славних синів сумської землі та їх геройські вчинки і має саме на меті цей проект.

Щодня перед випуском новин телеканалу протягом однієї хвилини сумчани дізнаватимуться про героїв, які не шкодуючи сил та власного життя крок за кроком, день за днем йшли до Нашої Перемоги!

Наприкінці серпня 1941 року група з 22 чоловік на чолі з Петром Кульбакою покинула Глухів та пішла в Слоутські ліси.

В 1942 загін приєднався до партизанського з’єднання Ковпака. Але діяв на території Глухівського району. Тут лише впродовж місяця загін звільнив від окупантів ряд сіл, знищив 30 поліцаїв, гітлерівських солдат і офіцерів, 8 ворожих машин, підірвав 3 мости, захопив великі трофеї.

Батальйон Кульбаки проводив успішні диверсійні операції на залізниці в районі Калиновичі в Білорусі, вів бої в Гомельській, Волинській, Житомирській, Київській областях, пройшов рейдом по тилах німців до Карпат.

Указом Президії Верховної Ради СРСР за вміле керівництво партизанським полком, особисту мужність та відвагу в боротьбі проти ворога на окупованій території Петру Кульбаці 7 серпня 1944 року присвоєне звання Герой Радянського Союзу.

З вересня 1942 по квітень 1943 йдуть запеклі бої на півдні – за Кримський та Таманський півострови. Фашистське командування сконцентрувало на місцевих аеродромах велику кількість літаків.

Саме на цій ділянці довелось діяти екіпажу літака, штурманом якого був гвардії капітан Федір Дудник. 12 березня 1943 року під сильним зенітним вогнем противника він вивів свій бомбардувальник точно на ціль – залізничний вузол в Керчі. Скинуті бомби викликали три великі пожежі, зруйнували залізничне полотно.

Через кілька днів екіпаж бомбардувальника знищив на ворожому аеродромі два літаки.

За роки війни Федір Федотович бомбив ворожі об’єкти в Новоросійську, Севастополі, Керчі, Одесі, Пловдиві, Бухаресті, Варшаві, штурмував Берлін. Хоробрий льотчик здійснив 312 бойових вилетів, знищив 33 танки, 51 автомашину, 38 літаків на аеродромах та 7 - в повітряних боях, безліч складів, залізничних вузлів.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 18 вересня 1943 року за зразкове виконання бойових завдань командування на фронті боротьби з німецько-фашистськими загарбниками та виявлені при цьому мужність і героїзм, гвардії капітану Федору Дуднику присвоєно звання Герой Радянського Союзу.