006.jpg

За даними офіційного веб-сайту ДУ «Сумський обласний лабораторний центр МОЗ України» територія м.Суми та окремих районів області є епідемічно неблагополучної за рівнем захворюваності на хворобу Лайма, адже показник ураженості населення обласного центру за 2019 рік перевищував середній рівень в Україні в 3,8 рази, середньообласний рівень в 2 рази.

Пік активності іксодових кліщів у 2019р. на території міста та Сумської області припадає на червень. Протягом останніх років активність кліщів зберігалась майже до першої декади листопада.В минулому році по області зафіксовано 1438 випадків звернення людей до лікувально-профілактичних закладів з приводу покусу кліщами.Напади кліщів рееструвались в природних біотипах селищ та міст,в приватних садибах, на дитячих майданчиках, в місцях масового відпочинку. Всього у межах регіону в 2018 році зареестровано 254 випадки захворювання людей на хворобу Лайма. Найвищий рівень захворюваності при цьому, як і в попередні роки, мав місце серед населення м.Суми, що складало 50,4% від загальної кількості захворілих, що викликає вмотивований неспокій.

За останнє двадцятиріччя до 75% уражених хворобою інфікувались під час відпочинку або перманентного відвідування природніх зон відпочинку на території міста, решта (до 25%)- на території інших населених пунктів Сумської області. Випадки захворювання виникали внаслідок ураження мешканців міста інфікованими збудниками бореліозу кліщами під час відпочинку в рекреаційних зонах повз р.Псел, у межах урочища Баранівка, на пляжах біля Харківського мосту, урочищі Баси, на території молодіжного пляжу , під час знаходження на дачних ділянках кооперативу «Олдиш», в Ганнівці, Веретенівці, Хіммістечку та поблизу озера «Дурівщина». Зазначене свідчить про те, що природньоосередкові інфекційні хвороби є реальною проблемою для адміністративних центрів із розвинутою інфраструктурою.

Нагадаємо особливості зазначеної небезпечної інфекційної хвороби та шляху і заходи щодо її профілактики. Хвороба Лайма (системний кліщовий бореліоз, хронічна мігруюча еритема, кліщова еритема) - природно-осередкова трансмісивна хвороба, яка спричиняється бореліями ( Borellia burgdorferi ) та супроводжується мігруючою кільцеподібною еритемою, гарячкою, ураженням центральної і периферичної нервової системи, серця і великих суглобів.Природним резервуаром борелій є дикі та деякі свійські тварини (гризуни, олені, птахи, кішки, собаки, вівці, велика рогата худоба), які виділяють збудника з сечею. Механізм передачі інфекції трансмісивний. Зараження відбувається переважно влітку (травень - серпень) через укус пасовищного кліща роду Ixodes . Природна інфікованість кліщів досягає 30-60 %, можлива трансоваріальна передача інфекції. Природні осередки бореліозу зустрічаються в США, Австралії, в країнах Європи, в Сибіру. За рівнем щорічної захворюваності хвороба Лайма займає одне з перших місць серед природно-осередкових інфекцій. Інкубаційний період від 3 до 35 діб. Захворювання починається гостро з гарячки, ознобу, головного болю, міалгій, артралгій, катаральних явищ з боку верхніх дихальних шляхів та диспепсії. Типовою ознакою початкового періоду хвороби є поява на шкірі в місці недавнього укусу кліща (ділянка шиї, талії, сідниць, стегон) кільцеподібної еритеми, яка поступово збільшується (до 60- 70 мм в діаметрі), має блідо-ціанотичний центр і підняті яскраво-червоні краї. Іноді хвороба Лайма перебігає без кліщової еритеми, з неврологічними, серцево-судинними, ревматичними проявами. Такий перебіг частіше спостерігається у дітей. Діагностика в ендемічних районах ґрунтується на клінічних даних - появі одного або декількох симптомів після укусу кліща.Лікування проводять в умовах інфекційного стаціонару.

Профілактика та заходи в осередку. В ендемічній місцевості застосовують індивідуальні засоби захисту від кліщів, проводять акарицидні заходи. Вакцини немає. Найголовніше засіб від укусів кліщів – це одяг, надійно закриває тіло людини. У цьому зв’язку шорти для походу в ліс суворо протипоказані. Для цих цілей краще всього використовувати довгі брюки з гумками внизу, щоб кліщ не зміг залізти під штанину. Верхній одяг також має бути з довгими рукавами з гумками. Намагайтеся одягатися в одяг світлих тонів (краще білу), на ній найлегше помітити кліща. Із взуття переважніше чоботи або черевики, куди можна закласти штанину. На голову одягаємо кепку або хустку. В ідеалі для лісових прогулянок підійде енцефалітний костюм. Вартість такого спеціального одягу невисока, і дозволити собі це може кожен.Наявність захисного одягу зовсім не означає, що ви можете більше не турбуватися про кліщів. Оглядайте тіло кожні 15-30 хвилин, особливо такі місця, як шия, пахви, пах і вушні раковини. Найчастіше саме на цих ділянках тіла паразитують кліщі, тому що шкіра в цих місцях тонка і ніжна, що спрощує паразитам роботу.Захисний одяг, а також відкриті ділянки тіла потрібно обробити спеціальними речовинами. Сьогодні існує кілька груп спеціальних захисних засобів від кліщів.Репеленти – речовини, що відлякують кліщів. Практично у всіх відомих репелентах міститься речовина діетілтолуамід. Цей засіб можна наносити на одяг, а також відкриті ділянки тіла (на коліна, щиколотки і груди). При контакті з репелентом кліщ починає йти в протилежну сторону і в кінцевому підсумку покидає тіло. Одяг, оброблена репелентами, зберігає захисні властивості до 4-5 діб. Перед тим, як наносити засіб, уважно читайте інструкцію!Акарицидні засоби – речовини, що вбивають кліщів. До складу акарицидних препаратів входять нервово-паралітичні речовини, при контакті з яким у кліща виникає параліч кінцівок, і він падає з одягу. Акарицидні засоби від кліщів токсичні для людини, і тому наносити їх можна тільки на одяг, але не на відкриті ділянки тіла.Комбіновані засоби. До складу комбінованих засобів від кліщів входять як діетілтолуамід, так і альфаметрін (нервнопаралітіческого компонент). Наносити такі кошти можна тільки на одяг.

Поряд із вищевикладеним ефективними є профілактичні заходи із знищення комарів та кліщів на територіях заміських оздоровчих таборів для відпочинку дітей не пізніше 20 діб до їх відкриття; на пришкільних територіях,в санаторіях та місцях масового відпочинку, з проведенням розчистки територій від чагарників,бур’янів та сухого листя,які служать місцями виплоду кліщів. Специфічна профілактика хвороби Лайма в даний час не розроблена. Заходи неспецифічної профілактики аналогічні таким при кліщовому енцефаліті.

Якщо кліщ все-таки вчепився, краще видаліть його в лікувальному закладі. Адже інфікування може статися через неправильне видалення паразита, коли його ненароком причавити. Вдаватися до самопорятунку можна лише у крайньому разі.Кліща видаляйте пінцетом із тупими чи заокругленими кінцями. Перед цим шкіру обробіть будь-яким антисептиком. Необхідно захопити кліща пінцетом якомога ближче до шкіри і обережно тягнути його вертикально вгору. Після цього шкіру повторно змастіть антисептиком.Якщо немає пінцета, можна витягти кліща руками, одягнувши гумові рукавички, або захистивши пальці бинтом. Після цього обов’язково помийте руки з милом або обробіть антисептиком.Якщо немає інструментів, то можна видалити кліща петлею із грубої нитки. При цьому кліщ захоплюється якомога ближче до шкіри і акуратно витягується.Видалення кліща необхідно проводити з обережністю, не здавлюючи його тіло, оскільки при цьому можливе видавлювання вмісту кліща разом із збудниками хвороб в ранку. Важливо не розірвати кліща при видаленні ‒ залишена в шкірі частина може викликати запалення і нагноєння.Якщо при витяганні кліща відірвалася його головка, яка має вигляд чорної крапки, місце присмоктування протирають ватою або бинтом, змоченими спиртом, а потім видаляють головку стерильною голкою (попередньо простерилізованою на вогні), так, як ви видаляєте звичайну скалку.

Після того, як ви витягли кліща, варто відвідати інфекціоніста. Але якщо такої можливості немає, треба спостерігати за місцем укусу протягом трьох тижнів. Якщо з’явилася кільцеподібна еритема ‒ слід одразу ж звернутися до лікаря. Кільцеподібна еритема ‒ типовий первинний прояв бореліозної інфекції. Це почервоніння шкіри, яке з’являється навколо місця укусу кліща і поширюється від нього у вигляді кола, діаметром щонайменше 4–5 см. Чітко навколо місця укусу. Якщо ви помітили щось схоже, але в іншому місці, слід також звернутися до інфекціоніста. Вас міг вкусити інший кліщ, ви просто цього не помітили.

Будьте здорові!